PÁTECKÝ PLÁTEK
Vážení spoluobčané,
v závěru roku bychom rádi poděkovali Vám všem, kteří jste se podíleli na veřejném životě v Pátku. Těšíme se na další spolupráci
i v nadcházejícím roce.
Přejeme Vám všem veselé a pokojné prožití vánočních svátků a do nového roku 2009 hodně zdraví, štěstí, lásky a úspěchů v osobním i pracovním životě a splnění všech Vašich přání.
Obecní úřad Pátek
Advent
Advent je období čtyř týdnů před Vánocemi. Letos slavíme první adventní neděli již 30. listopadu, po čtyři neděle zapálíme jednu svíčku na adventním věnci a Vánoce budou zase o kousek blíž. Z tohoto popisu by se mohlo zdát, že advent je dobou čekání, které musíme přečkat, abychom se konečně dočkali dárků a stromečku. Období adventu je naopak výzvou k aktivní přípravě na Vánoce. Nemysleme hned na závody v pečení, shánění dárků nebo zběsilý úklid. Moderním způsobem bychom řekli, že advent je prostorem k jakési duchovní očistě. Pokusme se odstranit ze svého života spory a neshody. Zkusme lidem více odpouštět, ale neponižujme se zbytečně. Cílem adventu je pohoda, mír v srdci a klid.
Vánoční svátky jsou krásné nejen pro vůni jehličí, sladkou chuť cukroví, ale hlavně díky společně stráveným chvílím doma u stromečku.
Advent v dobách minulých.
V adventu už vládla krutá zima, a proto se veškerá činnost na hospodářství přesunula do vytopené světnice. Ženy se scházely každý večer ke spřádání lnu nebo draní peří. Důvody ke společným přástkám byly dva: jednak se nikomu nechtělo být za dlouhých zimních večerů sám, jednak se ušetřilo za topení a svícení. Povídalo se, zpívalo se, hostitelka vždy připravila pohoštění, na přástky chodívali také muži, zábavy se užilo dost a dost. Ze šestnáctého století jsou doloženy stesky vrchnosti na to, jak takové přástky končívají: pozdě v noci, mladí jsou opilí, dějí se nezbednosti a nemravnosti.
Barborky
Svatá Barbora slaví svátek 4. prosince. Dodnes přetrval zvyk uříznout na tento den větvičky z třešně či jiných ovocných stromů.Víte, že pokud Vám „barborky“ na Štědrý den vykvetou, budete se do roka vdávat? Malý trik, abyste si zaručili úspěch: barborky je třeba uříznout opravdu až v prosinci, stromek si musí v listopadu odpočinout. Až je přinesete domů, nechte je pár hodin zvyknout si v tmavé vlhčí místnosti, v chladu, nejlépe ve sklepě. Pak je šikmo seřízněte a přeneste do místnosti s pokojovou teplotou. Okolo Vánoc Vás pak potěší krásnými květy.
Lucky a zmatené pranostiky
O pár dní později, 13. prosince slaví svátek sicilská mučednice Lucie. S jejím svátkem a zvyky okolo něj jsou však problémy. Reforma kalendáře, tedy změna z juliánského na gregoriánský, vyškrtla v šestnáctém století z kalendáře deset dnů. Lucie se slavila v den Slunovratu, a najednou je tu 13. prosinec. Lidové pranostiky se ovšem uchovaly, a tak většina z nich nemá s dnešním datem svátku nic společného. Hlavně ta nejznámější: Lucie noci upije a dne nepřidá, ta opravdu platí až pro zimní slunovrat, v polovině prosince je nesmyslná.
Lucky, postavy v bílých kápích s papírovými nosy podobnými zobákům, obcházely po vesnicích a trestaly hospodyně, které nebyly hotové s úklidem. Zase problém, po posunu svátku zvyk zůstal, ale úklid zdaleka ještě nebyl hotov.
Betlémy
Betlém má svůj původ v Itálii. Náboženský význam betlémů či jesliček je přitom zasunut do pozadí. Většina lidí vnímá zpodobnění betlémského chléva jako vkusnou ozdobu, která získává v období všudypřítomného kýče novou roli – potlačit komerci a prokázat dobrý vkus. Existují miniaturní jesličky o velikosti ořechové skořápky i betlémy o rozměrech několika metrů. Betlémy se nejčastěji vyřezávají ze dřeva, mohou se však tesat do kamene nebo odlévat z kovu.
Kolébkou jesliček se stala Itálie čtvrtého století, kdy ještě věřící poutníci navštěvovali místa, kde se narodil Ježíš Nazaretský. Když město Betlém ovládli muslimové, nastala potřeba postavit si betlém doma. Teprve ve středověku se jesličky začaly zalidňovat postavičkami, jež se brzy začaly i pohybovat. Postupně se scéna umístěná do jeskyně přenesla do chléva.
V 16. století dobyly betlémy Alpy, ale i české země. Zpočátku se betlémy vystavovaly jen v kostelech a sídlech urozených rodin. V Čechách poprvé postavili jesličky jezuité v Týnském chrámu v Praze v roce 1562. U velkých jeslí se prosadila třístupňová konstrukce: Ježíšek uprostřed, nad ním město a v pozadí pastviny. Chlév s betlémskou hvězdou se ale mohl označovat za betlém jen za podmínky spoluúčinkování několika protagonistů. Ústřední postavou byl pochopitelně Ježíšek, ale nesměla chybět ani Marie, vůl, osel a pastýři. V prvních modelech byla po ruce i porodní asistentka Hebamme. Tři králové, původně tři mágové, přišli na scénu až později a Josefovi náleží jen okrajová role.
Betlémy se podle tradice staví na Štědrý den a na Hromnice, 2. února, sváteční představení končí.
Hvězda, které daly Vánoce jméno
Vánoční svátky daly této jedinečné květině jméno. Latinsky se nazývá Euphorbia či Poinsetia pulcherima, což znamená překrásná. Pochází z horkého Mexika.
Vánoční hvězda patří mezi nejdekorativnější pokojové rostliny, je košatá se sytě zelenými hustými listy, oživenými světlou žilnatinou. A co teprve když vykvete. Atraktivní však není její květ, ale nádherně zbarvené velké listeny, vyrůstající pod květenstvím, které je samo nenápadné. Nejčastěji mají barvu jasně červenou, ale vyšlechtěny jsou i odrůdy jemně růžové, krémové, bílé či dokonce vícebarevné. Celá rostlina může být kolem půl metru vysoká, k dostání jsou i hvězdy na kmínku nebo miniaturní formy. Na rozdíl od příbuzné Kristovy koruny nemá trny, stejně jako ona však po poranění roní bílé mléko.
Rostlina je však poměrně choulostivá, a když ji nevyhovíte, svou krásu rychle ztratí. Potřebuje dostatek světla a tepla, přitom by však neměla stát na přímém slunci. Aby nenastydla, potřebuje teplo především od spodu, studený parapet, kde táhne od okna, ji zaručeně oslabí. Substrát musí být rovnoměrně mírně vlhký. Zalévejte proto často, hlavně v době květu, pouze odstátou vodou. Rovněž nemá ráda suchý vzduch.
Hvězda je víceletá rostlina, pokud ji chceme zachovat pro další rok, musíme po odkvětu na měsíc výrazně snížit zálivku a rostlinu přemístit na chladnější místo. Po tomto období odpočinku již snese větší zálivku a vyšší teplotu. Při troše štěstí vykvete příštím rokem znovu a na podzim začne zakládat barevné listeny. Aby se opravdu dobře vyvinuly, musíte jí pomoci malým trikem, k povzbuzení totiž potřebuje delší noci, než náš podzim poskytne. Rostlinu proto od večera do rána opatrně, ale důkladně zakryjte tmavým pytlem, aby byla hvězda ve tmě vždy čtrnáct hodin. Pokud budete rostlinu zakrývat celé dva měsíce, hvězda se vám odmění překrásnými barvami.
Na jaře si z rostliny můžete také odebrat vrcholový řízek, který nejprve smočíte na hodinu ve vlažné vodě, aby se zastavil výron mléka. Poté řízek zapíchnete do vlhké rašeliny a písku a překryjete folií pro lepší mikroklima.
Vánoční stromeček v květináči
Trendem letošních Vánoc jsou živé stromečky v květináčích. K tomu, aby vánoční stromek vydržel nejen přes letošní svátky, ale přežil, je nutné si uvědomit, že stromek má o Vánocích období spánku a je velmi citlivý na jakoukoliv manipulaci. Zejména náhlé zvýšení teploty může způsobit, že se předčasně probudí a venku pak zmrzne.
Živý vánoční stromek, který chceme mít doma několik sezón, tedy nedoporučujeme kupovat v obchodě, kde stromky skladují ve vytopeném prostoru, ale tam, kde je mají venku. Důležité je kupovat vánoční rostlinu v květináči s dostatečným předstihem, protože je nutné ji ještě postupně aklimatizovat.
Jak postupovat, aby vánoční stromek vydržel:
- Asi 10 až 15 dní před svátky dejte stromek do chladnějšího prostoru v domě, kde by měla být teplota mezi 3 a 8 stupni Celsia
- Po týdnu nádobu se stromkem přemístěte do teplejší místnosti, například na chodbu, kde by měla být teplota okolo 15 stupňů Celsia
- Do místnosti, kde bude nastrojený stromek stát, ho přesuňte až co nejpozději, při pokojové teplotě přes 20 stupňů Celsia v ní může stát maximálně pět dní
- Důležitá je zálivka, stromek nesmí stát ve vodě, ale ani nesmí vyschnout
- Při návratu stromku na zahradu použijte opět aklimatizační postup v opačném pořadí
- Stromek zakopejte i s nádobou na zahradě v místě, které není během léta vystaveno prudkému slunci, a během roku pravidelně zalévejte
Letos po patnácté otevře Ježíškova Vánoční pošta svou kancelář pro ty, kteří chtějí mít svá tajná přání stvrzená přímo od nebeského úředníka.
Ježíšek bude na
Božím Daru úřadovat od 1. do 23. prosince.
Nejmenší a jejich blízcí tak mohou na poštu v Božím daru napsat své tužby,
přání, očekávání toho, co by se letos mělo objevit pod stromečkem. Ježíškova
adresa zůstává stále stejná:
Vánoční pošta
362 62 Boží Dar
Nezapomeňte, že vánoční přání je třeba
opatřit známkou a zpáteční adresou. Ježíšek už pak zařídí vše ostatní.
V letošním roce bude Ježíšek razítkovat přání motivem, který navrhla výtvarnice
Marie Svobodová.
Čerpáno z internetu
Mikulášská besídka
Odpoledne v neděli 7. prosince 2008 se v sále místního hostince bude již tradičně konat Mikulášská besídka. Sejdeme se v 15 hodin. Pro děti je připraven program, dorazí i Čerti s Mikulášem a Andělem.
Vánoční zpěvy
Již třetím rokem zveme všechny spoluobčany na Štědrý večer od 22 hodin do místního kostelíčka na Vánoční zpěvy.
Vánoční prázdniny
Děti školou povinné si užijí vánoční prázdniny v termínu od 22. prosince 2008 do 2. ledna 2009. V této době bude uzavřena i mateřská škola v Pátku.
Úřední hodiny na OÚ Pátek
Pondělí - 8,00 – 10,00 hodin
Úterý – 18,00 – 20,00 hodin
Středa – 8,00 – 10,00 hodin
Čtvrtek 18,00 – 20,00 hodin
Vydává Obecní úřad v Pátku nákladem 200 kusů v prosinci 2008. Registrováno Ministerstvem kultury České republiky pod číslem MK ČR E 10856. Neprodejné.
Případné připomínky, náměty, své názory a příspěvky do dalších vydání Páteckého plátku adresujte Obecnímu úřadu v Pátku.