Nevíte kam v sobotu? Přijeďte se podívat do Pátku!

Osedlejte bicykly a můžeme vyrazit!

Obec Pátek se nachází v Polabské nížině 3km od lázeňského města Poděbrady. Krajina je svojí nadmořskou výškou  198 m.n.m předurčena cyklistům.  Na kole sem trvá cesta z Poděbrad jen pár minut.

Uvítá nás malebná polabská vesnice, ve které spokojeně žije 577 obyvatel.

Na výletě je vždycky žízeň, zastavme se na „jedno“ v hospůdce na hřišti. Při fotbale můžeme zakousnout i klobásku z udírny. Děti se zatím vyřádí na prolézačkách a klouzačce.

Ale ne!!! V trávě leží zraněný ptáček. Kam s ním? Máme štěstí, v Pátku bydlí pan Luboš Vaněk, který nás kdykoli ochotně přijme a o zraněné zvířátko se odborně postará v Záchranné stanici pro ohrožené a handicapované živočichy.Ta v Pátku působí již od roku 1984.

Žabí koncert z rybníka Hliňák nás vyprovodí z „nového Pátku“, jak je starousedlíky tato část obce nazývána. Vyšlápneme jediný kopeček v okolí a už se nám otvírá pohled na dlouhou náves lemovanou ořešáky. U kapličky si přečteme něco málo z historie obce, naposledy se můžeme občerstvit v hostinci na návsi a vydáme se opět na cestu.

Rovně, směrem na Kratinka projedeme kolem Diakonie ČCE, kde se nám už 15 let starají o naše babičky a další nemocné s Alzheimerovou chorobou.

Hned vedle stojí hasičská zbrojnice, která k 120. výročí založení hasičského spolku oblékla nový kabát i získala modernější vnitřní vybavení.

Po louce se projdeme až k Lazarovu mlýnu. Když budeme mít štěstí, spatříme tu starého vodníka na splavu. Přilehlé rybníky nám připomínají slavné časy rybníkářů v Čechách.

Na cestě z Pátku se s námi loučí kostelík svatého Vavřince, který mají místní tak rádi, že se  složili i na jeho opravu. Tady se na Štědrý den scházejí a společně si zazpívají koledy.

Technické nadšence jistě potěší prohlídka hydroelektrárny Nové Mlýny, ke které vede cesta kolem rybářské a myslivecké chaty na samém okraji vsi.

Těšíme se na shledanou, u nás budete vždy opět vítáni!

Ať to šlape!!