Jednací řád Zastupitelstva obce Pátek

Zastupitelstvo obce  schválilo podle §96 zák. 128/2000 Sb., o obcích, ve znění pozdějších předpisů  tento jednací řád:Jednací řád zastupitelstva obce upravuje svolání, přípravu, průběh jednání, usnášení a kontrolu plnění jeho usnesení, jakož i další otázky. Zasedání zastupitelstva obce slouží k projednání všech záležitostí týkajících se života občanů a  obce. 

Část I.

Základní ustanovení

 Článek č. 1

Členy zastupitelstva obce se mohou stát pouze občané s trvalým pobytem v obci Pátek, kteří ke dni voleb dovršili věku osmnáct let. Zastupitelstvo obce se volí dle zákona č. 367/1990 Sb., ve znění pozdějších předpisů. 

Článek č. 2

Člen zastupitelstva obce nabývá práv a povinností člena zvolením spolu se složením slibu a jeho podpisem. Výkon člena zastupitelstva obce se považuje za výkon veřejné funkce. Funkční období člena zastupitelstva obce končí dnem uplynutí volebního období, nebo zániku mandátu.

Část II.

Pravomoc zastupitelstva obce

 Článek č. 1

Zastupitelstvo obce  rozhoduje o všech otázkách uvedených v § 84,85 zák. 128/2000 Sb., o obcích, ve znění pozdějších předpisů.

Část III.

Základní úkoly zastupitelstva obce

 Článek č. 1

Svolání jednání

Zastupitelstvo obce se schází podle potřeby, nejméně však 1x za tři měsíce. Zasedání zastupitelstva řídí starosta (místostarosta, pověřený člen zastupitelstva obce). Svolává  je starosta nejpozději 7 dnů přede dnem jednání. Požádá-li o to alespoň jedna třetina členů zastupitelstva, nebo hejtman kraje, starosta je povinen svolat zastupitelstvo nejpozději do 21 dnů od doručení žádosti. 

Článek č. 2

Nesvolá-li starosta zasedání zastupitelstva dle článku č.1, učiní tak zástupce starosty, popřípadě jiný člen zastupitelstva.

 Článek č. 3

Příprava jednání

  1. Přípravu jednání zastupitelstva obce organizuje starosta obce podle programu stanoveného zastupitelstvem obce, přitom stanoví zejména:

a)      dobu a místo jednání

b)      odpovědnost za zpracování a předložení odborných podkladů

c)      způsob projednání materiálů a návrhů na opatření s občany

  1. Návrhy zastupitelstva obce, komisí nebo členů zastupitelstva obce se předkládají podle  obsahu buď ústně na jednání nebo písemně.
  2. Předkládané materiály musí být zpracovány tak, aby umožnily členům zastupitelstva obce komplexně posoudit problematiku a přijmout účinná opatření.

Článek č. 4

Program a průběh  jednání

  1. Program jednání připravuje starosta na základě předložených návrhů.
  2. Na zasedání zastupitelstva obce může být jednáno o věcech, které byly dány do programu v  návrzích, s  jejichž zařazením vysloví zastupitelstvo obce souhlas. Předsedající  nechá o návrhu programu jednání zastupitelstva hlasovat.

      O zařazení návrhu na změnu programu zasedání zastupitelstva v  jeho průběhu nechá   předsedající samostatně hlasovat.

  1. Předsedající řídí hlasování, jehož výsledek zjišťuje, vyhlašuje, ukončuje a přerušuje zasedání a dbá o to, aby mělo pracovní charakter a věcný průběh. Jestliže při zahájení zasedání není přítomna nadpoloviční většina všech členů zastupitelstva, ukončí starosta zasedání a do 14 dnů svolá náhradní zasedání zastupitelstva obce.
  2. Členové zastupitelstva obce jsou povinni se zúčastnit každého jednání, jinak jsou povinni se omluvit starostovi s  uvedením důvodů. Také pozdní příchod nebo předčasný odchod omlouvá starosta.
  3. Slovo na jednání zastupitelstva obce uděluje předsedající zasedání. Délka jednotlivých diskusních příspěvků je omezena časem 10 minut. Nemluví-li řečník k věci nebo překročí-li stanovený limit, může mu předsedající odejmout slovo.

Do diskuse k jednotlivým bodům jednání se mohou hlásit občané obce (dle §16 zákona o obcích) po vyčerpání příspěvků členů zastupitelstva obce.

Nikdo, komu předsedající neudělil slovo – nemůže se ho ujmout. Nikdo nesmí rušit     průběh jednání zastupitelstva obce, předsedající může vykázat ze zasedací místnosti rušitele jednání.

Článek č. 5

Příprava usnesení

  1. Návrh usnesení předkládaný zastupitelstvu obce ke schválení vychází ze zpráv projednaných tímto orgánem a z diskuse členů zastupitelstva.
  2. Usnesení musí obsahově odpovídat výsledkům jednání, závěry, opatření a způsob kontroly musí být v usnesení formulovány stručně, adresně, s termíny a odpovědností za splnění ukládaných úkolů.
  3. Usnesením zastupitelstva se ukládají úkoly v otázkách samostatné působnosti starostovi a jiným členům zastupitelstva.

Článek č. 6

Hlasování

  1. Zastupitelstvo obce je schopno se usnášet, je-li přítomna nadpoloviční většina všech jeho členů. K platnému usnesení, rozhodnutí, nebo volbě je třeba souhlasu nadpoloviční většiny zastupitelů.
  2. Byly-li uplatněny pozměňující návrhy, dá předsedající hlasovat nejprve o těchto změnách a po té o ostatních částech návrhu.
  3. V případech, že je předložen návrh usnesení v několika variantách, hlasuje se v pořadí v jakém byly předloženy. V případě uplatnění protinávrhu hlasuje se nejprve o tomto protinávrhu. Schválením jedné varianty se považují ostatní varianty za nepřijaté.
  4. Jestliže předložený návrh nezískal při hlasování potřebnou většinu, může se zastupitelstvo obce na návrh starosty usnést na dohodovacím řízení. Dohodovacímu řízení předsedá starosta. Dojde-li k dohodě, která nasvědčuje tomu, že upravený návrh získá potřebnou většinu, starosta obnoví přerušené zasedání zastupitelstva obce, přednese upravený návrh a dá o něm hlasovat. Nezíská-li upravený návrh potřebnou většinu, prohlásí starosta návrh za odmítnutý.
  5. Hlasování se provádí veřejně nebo tajně, o čemž rozhoduje zastupitelstvo obce. Veřejné hlasování se provádí zdvižením ruky pro návrh nebo proti návrhu nebo se lze hlasování zdržet. Usnesení je přijato, hlasuje-li pro návrh nadpoloviční většina přítomných členů zastupitelstva obce.
  6. O průběhu zasedání zastupitelstva obce se pořizuje zápis, který podepisuje starosta a zastupitelstvem zvolení ověřovatelé zápisu. Zápis z  předchozího jednání je při zasedání zastupitelstva obce vyložen k nahlédnutí.

Článek č. 7

Ukončení zasedání

  1. Předsedající prohlásí zasedání za ukončené, byl-li pořad jednání vyčerpán a nikdo se již nehlásí o slovo. Rovněž prohlásí zasedání za ukončené, klesl-li počet přítomných členů zastupitelstva pod nadpoloviční většinu nebo z jiných závažných důvodů, zejména nastaly-li skutečnosti znemožňující nerušené jednání, v těchto případech zasedání svolá znovu do 14 dnů.

Článek č. 8

  1. Zasedání zastupitelstva obce jsou veřejná. Pololetní harmonogram o místě a dnu konání Zastupitelstva obce Pátek je zveřejňován na oficielních webových stránkách obce Pátek a na úřední desce Obecního úřadu Pátek. Program jednotlivých zasedání je zveřejňován na oficielních webových stránkách obce Pátek a na úřední desce Obecního úřadu Pátek 7 dnů před každým zasedáním.
  2. Zápis ze zasedání zastupitelstva obce je do 10 dnů po skončení jednání zastupitelstva zveřejňován na oficielních webových stránkách obce Pátek a na úřední desce Obecního úřadu Pátek.

 Přijato Zastupitelstvem obce Pátek Usnesením č. 7 - 2006 dne 31.10.2006